неділя, 6 жовтня 2019 р.

ДО ПРОЄКТУ " ПОРИ РОКУ"


Пори року у своїй красі


















12 місяців. Вірші і загадки про місяці року


МІСЯЦІ

Снігом сіє в новий рік
Бравий січень-січовик.
Вслід за ним лютує лютий —
Холоднючий і надутий.
Ллють у березні берізки
Весняні солодкі слізки.
Бризне дощиком на квіти
Жартівливий місяць квітень.



П'ятий місяць косить трави,
Так і звати його — травень.
Починає червоніти
Червень ягідками, діти.
Спіє колос. Бджілки липнуть
До медових лип у липні.
Серпень серпика кладе
На межу і в сад іде.
Вересень не верескливий,
Він птахам сурмить про вирій.
Сіє дощик. Листя жовкне.
Це десятий місяць — жовтень..
Опадає мертве листя
В листопаді-падолисті.
Рік завершити прибуде
У снігах старенький грудень.
Л. Дяченко

ВІД ЗИМИ І ДО ЗИМИ
Січень січе,
Лютий лютує,
Березень плаче,
Квітень квітує.
Травень під ноги
Стелить травицю.
Червень складає
Сіно в копиці.
Липень медовий
Бджілок чарує.
Серпень чудовий
Булки дарує.
Вересень трусить
Груші в садочку.
Жовтень гаптує
Клену сорочку.
Йде листопад,
Застеля килими.
Грудень надходить —
Початок зими.
Ф. Петров

У ЯКОМУ МІСЯЦІ?
Скільки місяців у році?
Ну, хто знає, говори!
І який з них веселіший
Для малої дітвори?

У якому сніжки, санки,
Баба з снігу, крики, сміх?
У якому — завірюха,
І мороз щипає всіх?

У якому тепле сонце
Розтоплює весь сніжок?
У якому перші квіти
Кличуть діток у садок?

У якому вишні, сливи
Червоніють на гілках?
У якому спіють груші,
Повно яблук у садках?

У якому дощик сіє,
Жовкне листя і летить?
У якому Нова Радість
В кожній хаті гомонить?
К. Перелісна

ПОРИ РОКУ
Вигадала мама донькам імена:
Літечко і Осінь, Зимонька й Весна.
Як Весна приходить, то цвітуть сади,
Ластівки щебечуть, всівшись на дроти.
А як прийде Літо, все кругом буя,
І радіє Літу вся моя сім'я.
Осінь багата нам дає плоди,
Ті, що родять рясно і поля, й сади.
А слідом за нею Зимонька-Зима
Снігом і морозом землю обніма.
А. Кузнецова


ВЕСНА

В давнину вона була початком не лише господарського, а й календарного року - рахували рік з 1 березня, першого дня весни. Це пора торжества дня і кохання, коли над світом людей панує богиня життєвої злагоди і гармонії Лада та її донька Леля, покровителька закоханих. Весною воскресає і відроджується життєдайна сила Сонця. Тому на Весну припадають найкрасивіші та найулюбленіші народні свята - Благовіщення, Воскресіння Христове, часто Вознесіння, а інколи й Зелені свята (за умови ранньої Пасхи).
Образ Весни - юна красуня з розпущеними косами та у віночку, сплетеному з зеленого барвінку та перших квітів. її птахи -ластівка, котра Весну розпочинає, бо приносить ключі, якими замикає зиму і відмикає весну-літо, і соловейко, котрий весну закінчує. Та ще жайворонок, який виспівує весну над полями. І зозуля, яка тільки весною починає «кукувати» людям літа.
То весна - старт всьому живому, красивому і радісному...


ЛІТО

Сильна, як і Зима, найвеличніша пора року, тільки її сила та велич в теплі та стиглості, а не в холоді та застиглості. Літо з Зимою схрещують свої гарячі і холодні мечі на теренах Весни, особливо, весни ранньої, коли теплі дні чередуються з морозами і сніговіями. Битва Літа і Зими розпочинається на Стрітення: впевнене у своїй перемозі, Літо виходить на прю в одній сорочці, а Зима, передчуваючи поразку, одягає сім кожухів. Однак, і це їй не допомагає... За давніми переказами, богиня Літо долає Бабу-Зиму неперевершеною Божественною красою букета літніх квітів - від одного погляду на них тане лід Зими, а снігопади переходять у теплі дощі.
Образ Літа - молода, щедра і багата дівчина-красуня, у вбранні та прикрасах якої все доречне і чарівне: і квіти, і трави, і плоди, і стиглі ягоди, і налиті теплом колоски.
Літо - то найсприятливіша пора року, коли будь-яку справу можна і завершувати, і продовжувати, і навіть розпочинати.
На літню пору припадають давні і сучасні християнські свята: в основному, Зелені свята або Трійця, завжди - Івана Купала, Спаса, Перша Пречиста...


ОСІНЬ

Якщо Весна – старша сестра Літа і захищає його від підступних ударів умираючої Зими, то Осінь - його молодша сестра, котра приймає на себе колючі крижані уколи зміцнілої і озлобленої Баби-Зими, що наближається. То Весна захищає багатства Літа від пізніх морозів-холодів, а Осінь - від ранніх.
Осінь чарівна не лише своїми щедрими дарами - саме осінньої пори кожна нива, кожен сад віддають людям все, що в них залишилося (а останній дар - то дар найщедріший!), а й своїми яскравими барвами, голубою далечінню небес, передзимовим гамором та метушнею пташини.
Її донька Мокрина завершує літні дні густими дощами - це і сумний плач залітнім теплом і сонячними днями, і животворний дар землі для осінніх посівів озимих хлібів.
Восени - і Друга Пречиста, і Свято Чесного Хреста, і Покрова, і початок Різдвяного посту...


ЗИМА

Пopa року, коли вся природа вмирає або засинає, а все живе та рухоме, захищаючись від холодів, і зберігаючи тепло для весняного воскресіння, замикається в собі, відгороджується від замороженого довкілля. Зима -то «хвороба» Землі, яка в зимову пору відпочиває-лікується, аби зі свіжими силами-соками зустріти тепло і світло Весни. На відміну від Літа та Осені, Зима дуже скупа та бідна.
Її образ - стара і товста баба з величезними зубами і кістлявими пальцями (але може бути і холодною красунею з крижаним блиском в очах). її чоловік - Дід Мороз, який виконує все, що вона йому накаже; син - Сніговій, котрий сипле снігу стільки і там, де вона велить; невістка - Завірюха, а внучка - Метелиця; є й онуки - Приморозки. З такою «зимово-морозною» сім'єю Зима може накоїти багато лиха, тому до неї слід серйозно готуватись. А підготовлена людина люту зимову облогу використає для відпочинку та збереться з силами для успішної праці з настанням весни...
Однак, і Святий Миколай, і Новий Рік. і Різдво Христове, і Богоявлення - Водохреща, і Стрітення приходять взимку, чим свідчать: Зима безсила проти всього світлого і радісного, вона неспроможна зупинити переможне сходження Сонця до Весни і Літа...
Дванадцять місяців року
СІЧЕНЬ

Січень - перший місяць календарного року. Назва його походить від слова «сікти»: мороз у цей період січе, і люди сікли ліс, готуючи ділянки під нові поля.
Одна з його давніх назв – «тріскун», бо тріщало все від січневих морозів...
Для християн православного віросповідування - це місяць Різдва Христового і Хрещення Господнього.
Європейська назва місяця – «януарій», російська –«январь»— походять від імені античного божества Януса, котрий піклувався початком і кінцем усякої справи, завершував старе і розпочинав нове. А січень-январь розпочинає рік...
А ще - «Сніжень», «Сніговик». І вважали наші предки, що немає кращого місяця від нього, бо, якщо «січень сніжний та холодний, то рік буде хлібородний», або - «якщо в січні холодно, то цілий рік буде не голодно». Щоби це справдилось, треба догодити сердитій Бабі-Зимі, котра господарює на землі в січневу пору, - а їй до вподоби Різдвяні колядки та Новорічні щедрівки. Від таких святкових співів її холодне серце тепліє і вона пом'якшує свій крижаний тиск на людські домівки, на озимину, на ліси і води, -січневі морози стають не такими жорстокими і Старий рік передає владу Новому без войовничого протистояння.


ЛЮТИЙ

Лютий - таку назву цьому місяцю дали люті морози, які сковують землю і води. І лютують у цей час голодні дикі звірі... Називали ще його «крутнем», бо крутила віхола над селами і полями. І «громником» та «зимо бором», бо могли прийти перші громи, адже на 15 лютого припадає Стрітення, коли зима зустрічається з літом, а холод зазнає перших ударів тепла, від чого і трапляється громовиця.
... Європейська або російська його назва – «фехраль»- походить від латинського слова «фебруаріус», що означає «очищення», бо саме в цьому місяці древні римляни здійснювали обряд очищення, який був необхідним з огляду на те, що завершувався календарний рік-це був останній місяць року за старим календарем. А в Новий рік треба було вступати «очищеним», без старих «нашарувань».
Це місяць особливий: в лютневі дні Баба-Зима зустрічається з Весною і свариться-скаженіє, бо аж надто не хочеться їй втрачати своєї морозно-льодової влади над землею і водами. Вона то сніжить, то хурделить, то тріщить морозами, щоб показати, що є ще в неї сили; одночасно, котрогось дня може допустити потепління і відлигу, щоб приспати пильність Весни і зненацька знову вдарити морозами. Однак, незважаючи на всі її потуги, Бабі-Зимі після Стрітення вже не воскреснути, бо Сонце йде до Святого Воскресіння.


БЕРЕЗЕНЬ

Березень-у давнину його називали березілем, соковиком, капельником, бо вже капає зі стріх і береза починає давати свій цілющий сік. Саме з оживлення берези після зимових холодів і пов'язана назва місяця, що означає наступ весни.
На березень припадає весняне рівнодення - 22 числа, коли день зрівнюється з ніччю. Для християн - це місяць Великого Посту. Завершується березень днем «теплого» Олексія – «чоловіка Божого»....В Європі й Росії березень іменують «марсом» або «мартом» на честь давньоримського бога війни Марса. Бо йде повномасштабна війна весни із зимою.
Матінка-Весна доручила своєму найстаршому сину розпочинати новий господарський рік, а зробити це йому дуже непросто, бо не всю владу над світом отримав від Лютого: Баба-Зима то снігами-хурделицею промчиться над полями, то морозами вдарить по лісах-водах. І через це Березень сердиться, а тут вже й Квітень наступає, вимагаючи свою долю влади. Та Березень зиму зламує і пробуджує природу до оновлення життя.


КВІТЕНЬ

Квітень - бо розквітає природа, звільнившись від холодних обіймів зими та післязимових приморозків. Ще його називали дзюрчальником, снігогоном.
Для християн — це видатний місяць, бо на нього, як правило, припадає свято Воскресіння Христового, Благовіщення, а отже, і Вербна Неділя, завершення Великого Посту, і часто - Поминальний тиждень, Проводи.
...Європейська і російська назва «апрель» походить від імені давньогрецької богині кохання і краси - Афродіти (за римським варіантом – Венери).
Середульший син Матері-Весни, головне призначення якого - Землю-Матінку розбудити, вкрити її першими квітами-травами. Сам Квітень одягається в зелені шати, перепрягає коней з саней у воза, а коли соловейко озивається в гаї, починає готуватись до зустрічі меншого брата-Травня. В давні часи у Квітні вшановували Берегиню, яку благали про майбутній урожай, а також водили хороводи і співали радісних пісень на честь Лади та її доньки Лелі, щоби був лад у справах, любов і злагода між людьми, і від цього -радість на душі.


ТРАВЕНЬ

Травень-назву йому дали трави, які особливо буйно ростуть у цей період. Ще його називали пісенником і громовиком. Піснями висловлювали люди свою радість із приводу розквіту зеленої природи і вшановували весняні громи, що були особливо жаданими в цьому місяці, бо з ними приходили дощі й тепло.
Був він місяцем давньоруського бога Ярила- бога весняного Сонця і весняної сили та любовної жаги. Ще мав він назву «май», що означає буяння зеленої рослинності. Навіть була в давнину у багатьох народів богиня Майя - покровителька природи...
Припадають на цей місяць видатні християнські свята -Вознесіння, Мироносна неділя, день Святого Юрія.
...Назва місяця — «май» — від імені прадавньої богині природи і Землі Майї збереглась в Європі й Росії до цього часу.
Він - наймолодший і найвродливіший син Матері-Весни. В нього закохана і ним постійно милується чарівна богиня Майя - це заради нього вона всю землю квітами-травами, а дерева цвітом вкриває, ліси соловейками затьохкує. Тому цей місяць ще називали і «Пісенником», адже окрім солов'я й інші птахи співом заливаються, а зозуля ще й «кує» людям літа. І Ярило, господар весняного Сонця, у травні найактивніше діє і турбується не лише першими посівами, а й кличе людей жити коханням, вміти любити і бути добрими батьками-матерями.
Травень завершує Весну і готує прихід своїх літніх братів.


ЧЕРВЕНЬ

Червень-перший літній місяць. А назву йому принесли плоди раннього літа, зокрема вишні й черешні, які додають червоних барв і зеленій рослинності, і назві самого місяця.
На червень припадає день літнього сонцестояння - 22 числа, коли найдовший день протистоїть найкоротшій ночі, і Сонце повертає на зиму, хоча попереду ще так багато літа.
В давнину його також називали кресником, бо кресали вогонь для запалювання купальських вогнищ. Бо в червні - день Івана Купала (за старим стилем). А також припадає велике християнське свято - Трійця або П'ятидесятниця, по-давньому, Зелені Свята, що відбувається на п'ятдесятий день після Пасхи.
...В Європі й Росії має назву «июнь», названий на честь давньоримської богині Юнони, котра була дружиною Юпітера і піклувалася шлюбом та сім'єю.
Він - зрілий чоловік, старший серед своїх літніх братів, а весняні брати - взагалі, юнаки супроти нього. Червень приходить до людей разом з Купайлом і єднає все суще на землі в Купальську ніч святим шлюбом Води і Вогню, а також закликає людей очиститись душею і тілом через молитву до Господа-Сонця, через поклоніння зоряному Небу і красному Літу.


ЛИПЕНЬ

Липень - цвіте липа - одне з найкорисніших і найчистіших дерев. Липовий мед, який беруть у цей час бджоли, не тільки цінний, а й цілющий; липовий цвіт - універсальний лікувальний засіб. Того, що липень дасть для здоров'я людини, вистачить на цілий рік.
Ще його називали косенем і грозовиком, бо йшла активна косовиця, а в небі так само активно гриміли громи і проходили літні грози... Для християн липень - апостольський місяць: 12 липня -день апостолів Петра і Павла, 13 липня Собор Дванадцяти апостолів, 24 липня - день рівноапостольної княгині Ольги, а 28 -рівноапостольного князя Володимира.
...Європейська та російська назва «июль» - на честь Юлія Цезаря, римського полководця, диктатора і реформатора календаря.
Середульший син богині Літа. Він - маківка літа, бо в липні-і запахи різнотрав'я, і пташині мелодії, серед яких востаннє цього року звучить пісня солов'я і кування зозулі. Крім цього, липень - найгромовитіший місяць літа, бо саме в липневі дні бог Перун найчастіше крає небо блискавицями, очищаючи світ від всього лихого, а людей надихаючи на животворчу працю і життєлюбність.


СЕРПЕНЬ

Серпень - його назва говорить сама за себе: основним знаряддям людей стає серп - приходять жнива. Тому колись називався «живцем». А ще іменували «спасівцем», бо припадає на цей місяць Спасівка-двотижневий піст перед Першою Пречистою - із 14 до 27 числа. В серпні - Перший і Другий Спас: Перший Спас, Медовий - 14 серпня, а Другий, Яблучний - 19 серпня. А також таке видатне свято, як Перша Пречиста (Успіння Матері Божої) - 28 серпня. Другий день серпня - день пророка Іллі.
...В Європі й Росії має назву «август» - за іменем давньоримського імператора Августа, котрий правив на рубежі старої й нової ер.
Наймолодший син Матері-Літа, а також найщедріший зі своїх братів- приносить людям найбагатші дари Землі-неньки. Серпневе Сонце ще вміє бути лагідним, але з кожним днем суворішає: осінній холод підкрадається серпневими ночами та інколи затримується до серпневих ранків, і чим ближче до осені - тим частіше... Від такого наступу осінньої прохолоди, очевидно, яскравіше спалахують високі серпневі зорі. Люди завжди були вдячними останньому місяцю літа за комори та засіки, наповнені багатими запасами, яких має вистачити до наступного врожаю.


ВЕРЕСЕНЬ

Вересень - це «вересовий» місяць, на який припадає цвітіння й збирання вересу та винограду.
В цьому місяці-осіннє рівнодення: 22 числа ніч наздоганяє осінній день і розпочинає відбирати в нього сонячні секунди та хвилини... 21 вересня - Різдво Матері Божої або Друга Пречиста. А 30 вересня - свято Віри, Надії, Любові та їх матері Софії.
... В Європі й Росії – «септембр» або «сентябрь» -, що латинською мовою означає «сім», бо він був сьомим місяцем старого календарного року, який починався із березня.
Старший син Матері-Осені. Він уособлюється зрілим чоловіком з посохом, від дотиків якого всихає трава. Однак, вересневе сонце ще м'яке і лагідне, але його все частіше закривають холодні хмари та сирі тумани. Символи Вересня - павутиння Бабиного літа, журавлині ключі у високому небі при відльоті у вирій, стиглі яблука в садах і перший золотий лист на дереві.


ЖОВТЕНЬ

Жовтень — місяць жовтого листя. Місяць справжньої золотої осені. Називали його і весільником, бо, завершивши збирання осіннього врожаю, люди справляли весілля. 14 жовтня - Свята Покрова, а 9-го - день апостола-євангеліста Іоана Богослова.
...Європа і Росія називають його «октобрем» чи «октябрем», що походить від слова «окто». яке означає «вісім», бо він був восьмим місяцем давнього, дореформеного календаря.
Завершує господарський рік: один з останніх дарів Матінки-Землі - капуста - поповнює запаси на зиму. Дозволяючи помилуватись останніми квітами року, жовтень покриває землю то листом, то сніжком. А сестра Жовтня - Покрова покриває дівчат шлюбним вінцем, обручку ж дарує їм сама богиня Лада і благословляє на любов, щастя і вірність.


ЛИСТОПАД

Листопад - місяць опалого листя, тому ще мав зворотну назву - падолист. Останній місяць осені, який дуже часто підпадає під владу зими, також іменували «напівзимником».
8 листопада - день Святого Дмитра, а перед цим -Поминальна «Дмитрова» субота. 10-го - давнє свято Параскеви-П'ятниці; 21-го-Собор архангела Михайла та інших архангелів. І Михаїл може «приїхати на білому коні». 27 листопада-день апостола Пилипа і початок Різдвяного посту.
... Його європейська або російська назва – «новембр» чи «ноябрь», що походить від латинського слова «дев'ять», бо в дореформеному календарі він був дев'ятим місяцем року.
Наймолодший син Матері-Осені, якому вона доручає зустріти Бабу-Зиму та її сивобородих синів. Тому він більше прихильний до свого двоюрідного брата Грудня, аніж до рідного -Жовтня, і дозволяє Бабі-Зимі сніжити на полях і лісах. В цей же час Мати-Осінь, щоб прискорити прихід зими, вкорочує листопадові дні.


ГРУДЕНЬ

Грудень - замерзає грудками земля, йдуть морози полями і лісами, та шерхнуть льодами річки і озера.
22 грудня приходить зимове сонцестояння - коли найдовша зимова ніч протистоїть найкоротшому в рокові дню. Але з цього дня Сонце повертає на літо, хоча попереду ще так багато зими...
В грудні - багато християнських свят: 4 грудня - Введення в храм Божий Діви Марії або Третя Пречиста, 13 грудня - день апостола Андрія, 22-го - святої Анни, матері Пречистої Богородиці. А 19 грудня - свято Миколая, чудес якого чекають у кожній родині, особливо діти.
... Європейська назва місяця – «декамбр», російська –«декабрь». Походять вони від латинського «дека», що означає «десять»; був колись цей місяць десятим у старому календарі, за яким Новий рік розпочинався 1 березня.
Його найбільше шанує сувора Баба-Зима: не лише доручила найвище місце на зимовому троні, а й вручила посох, ударами якого грудень може заморозити все, що йому заманеться. В день зимового Сонцестояння приходить Різдво молодого Божича-Сонця, і на це свято заявляються Баба-Зима, Дід Мороз, там же вони зустрічаються з Колядою. А в грудневу Новорічну ніч люди мають змогу подякувати Небу за блага минулого року та попросити щастя і нових благу році наступному.


Наталя Забіла 

"ДВАНАДЦЯТЬ МІСЯЦІВ"

День за днем, за тижнем тижні –
Непомітно лине час.
Різні зміни дивовижні
Відбуваються круг нас.
От зима, весна та літо,
Осінь, потім знов зима...
Сивий час летить над світом
І кінця йому нема.
Глянь навколо оком пильним
І побачиш зміни ці.
Ось повільно, неухильно
Йдуть по черзі місяці.




Січень
Наталя Забіла
Подивись: з початку року
на землі лежать сніги.
Скрізь, куди сягає око,—
кучугури навкруги.
Вітер снігом б'є в обличчя,
засипає снігом дах.
І ведуть між себе січу
хуртовини у степах.
Звір в цю січу попадеться,
геть тікає ледь живий.
І по праву Січнем зветься
місяць перший, зимовий.




Лютий
Наталя Забіла
Другий місяць зветься Лютий,
А лютує він тому,
Що на світі довго бути
Не доводиться йому.
Хоче Лютий, щоб на світі
Панувала вік зима.
Та поволі сонце гріти
Починає крадькома.
Довші дні, коротші ночі,
Гульк — уже й струмок тече!
Лютий враз як зарегоче,
Знов морозом припече,
Та як здійме враз хуртечу,
Як засипле снігом дах!
Люди добре топлять печі,
Щоб не змерзнути в хатах.

Квітень
Наталя Забіла
Весно, весно! Перші квіти
Розцвітають на землі.
Сині проліски привітно
Зводять вінчики малі.
І хоч, може, буде влітку
Більше квітів запашних,
Та для нас найперша квітка
Наймиліша від усіх.
Завжди ми її помітим,
З лісу в дім принесемо.
І тому цей місяць Квітнем
По заслузі ми звемо.




Березень
Наталя Забіла
Тут надходить третій місяць,
Той, що Березнем зовуть.          
Ще з-під стріх бурульки висять
І поволі розтають.
Восьме березня, звичайно,
Пам'ятає кожен сам:
Встаньмо вранці й привітаймо
Всіх жінок і наших мам.
Ось весна вже зовсім близько.
З гір біжить, шумить потік.
Нам в гаю дає берізка
Свій живущий, свіжий сік.




Травень
Наталя Забіла
Ось і Травень, ясний Травень
Празниково землю вбрав
В одяг свіжий та яскравий
Із рясних зелених трав.
Перше травня славим здавна –
Свято праці і весни,
А за ним — Дев'яте травня,
Перемоги день ясний.
В кожнім селищі та місті
Стоголосий спів луна.
В травах, квітах, свіжім листі
Переможно йде весна.




Червень
Наталя Забіла
Той, хто бачив, як розкішні
Маки вогняно цвітуть,
Як в садках дозрілі вишні
Аж гілки додолу гнуть,
Той, хто в пору косовиці
На узліссі поміж трав
Соковиті полуниці
В повні кошики збирав,
Той розкаже сам, напевно,
Чом це здавна між людей
На Вкраїні зветься Червнем
Перший літній місяць цей.




Липень
Наталя Забіла
А коли розквітнуть липи
Посеред твого двора,
Значить — це надходить Липень,
Найпахучіша пора.
Цілий день клопочуть бджоли,
З лип узяток беручи.
Медом пахне все навколо,
Матіолою — вночі.
Підставляй під сонце тіло,
Не ховайсь від спеки в тінь
Набирайся в Липні сили,
Загартуйся й відпочинь!




Серпень
Наталя Забіла
Йшли з серпами в поле жниці
У далекій давнині:   
Вже покошена пшениця,
Треба жати ячмені.
Сонце жниць пекло нестерпно,
Руку муляли серпи.
Клав у копи місяць Серпень
Потом зрошені снопи.
Гуркотять в степах комбайни,—
Наших нив не вижне серп!
Тільки місяць урожайний
Зветься Серпнем дотепер.




Вересень
Наталя Забіла
Ходять хмари в небі синім.
Місяць Вересень прийшов.
Сповнивсь вереском пташиним
Тихий затишок дібров.
Позлітавшися у зграї,
Різне птаство молоде
В крилах сили набирає
І відльоту в вирій жде.
І, набравшись сил за літо,
Галасливі, як пташки,
Знов ідуть до школи діти
І сідають за книжки.

Жовтень
Наталя Забіла
Подивись: на видноколі
Мов змінилися ліси.
Хто це їх у жовтий колір
Так барвисто покрасив?
Ось край річки жовті клени
І берези золоті.
Лиш ялиночки зелені
Залишились в самоті.
І пишаються дерева
Золотим своїм вбранням.
Це якийсь маляр, напевно,
Догодити хоче нам.
А маляр цей — місяць Жовтень
У відерцях чарівних
Жовту фарбу перебовтав
І розбризкує по них.




Листопад
Наталя Забіла
Вже з дерев злетіло листя,
Наступає Листопад.
Пізня осінь урочисто
Свій завершує парад.
Бадьорить нас легкий вітер
І гойдає лист старий.
Сонце ллє над білим світом
Ясні промені згори.
Тільки це не літнє сонце,
В ньому вже тепла нема
І настирливо в віконце
Стукотить до нас зима.




Грудень
Наталя Забіла
Змерзлим груддям скрізь і всюди
Вкрилось поле і шляхи. —
Це вже Грудень! — кажуть люди
І вдягають кожухи.    
    
І дерева в білий іній
Вбрались, як у кожушок.
Річка спить у кризі синій,
І замовкнув спів пташок.
Завмирає вся природа.
А у нас кипить життя:
Йде робота по заводах,
Йдуть у школах заняття.
 Загадки про весну
Загадки. Дванадцять мiсяцiв
Пухнастий сніг усе вкриває,
Різдвяна зірка в небі сяє,
Повсюди радість, щастя, сміх.
Він першим ступить на поріг.
(Січень)
***
Другий він в календарі.
Холодно у цій порі:
Снігопади, завірюха,
Всі ховають в шапки вуха.
(Лютий)
***
Промінчик лагідно всміхнувся,
У лісі пролісок проснувся.
Все прокидається від сну,
Стрічає дівчину-Весну.
 (Березень)
***
Квітнуть вишні, абрикоси,
Зеленіють верби коси...
З неба дощик теплий ллється,
Зайчик сонячний сміється.
(Квітень)
***
П’ятим в році він приходить,
Із лепехою заходить.
У весни - останній він,
Далі - літа чути дзвін!
(Травень)
***
Полуничку у сметанці
Приготуємо ми вранці.
Літо бавиться в дворі,
Знов кусають комарі!
(Червень)
***
Липи квіточками вбрались,
Віддавати цвіт зібрались.
Покупатись кличе річка,
Тепла в ній уже водичка!
(Липень)
***
Дині, гарбузи, томати …
Смакувати, смакувати!
От і літечка кінець,
Осінь йде вже навпростець.
(Серпень)
***
В школах дзвоник продзвенів,
Школярів дім знань зустрів.
В лісі виросли грибочки,
У опеньках всі пеньочки...
(Вересень)
***
Мов вогонь, палає світ,
Полетіло листя з віт...
Пташки в вирій відлітають,
Хмарки дощик розсипають...
(Жовтень)
***
Гілки листячко скидають,
Потихеньку засинають…
От і осені нема,
На порозі вже зима.
 (Листопад)
***
Під подушкою пакунки -
Миколайчика дарунки.
Трішки ще - й почне свій лік,
Не старий, а Новий рік!
(Грудень)
ЗАГАДКИ ПРО ВЕСНУ

1. Тане сніжок, квітне лужок, день прибуває, коли це буває?

2. Зійшли сніги, шумить вода,
   Земля вже квіти викида.
   Буяє травка молода,
   Все мертве оживає.
   Коли, діти, це буває?

Відповідь на загадки 1-2: Навесні

3. Прояснилось наверху, і земля стоїть в пуху.

4. Я пробуджую поля,
    Небеса і ручаї
    Та заквітчую гаї.
    І усякий мене зна...
    Відгадали? Я...

5. Привітанням журавля
    Я пробуджую поля,
    Небеса і ручаї
    Та заквітчую гаї.
    Відгадали, хто вона,
    Ця красуня чарівна?

6.
У лісах струмки пустила,
    Землю травами встелила.
    Перші квіти принесла.
    Чарівна моя…

7. Тільки сонечко пригріло –
    І розтанув килим білий.
    Клен радіє: певно, зна –
    В гості йде до нас …

8. Клюк! Клюк! Співа струмок,
    Біжить з-під шапки снігу.
    Ріка ламає кригу.
    То йде ясна до нас …


Відповідь на загадки 3-8: Весна

9. Три брати ідуть по світу -
    Від зими назустріч літу.
    Перший пройде - тане лід,
    другий пройде - всюди квіт,
    третій пройде - укрива
    землю шовкова трава!
    Неразлучні три брати.
    Не стрічався з ними ти?

Відповідь на загадку: Березень, квітень, травень

ЗАГАДКИ ПРО ЛІТО
1. Сонце пече, липа цвіте, вишня доспіває, коли це буває?

Відповідь на загадку 1: Влітку

2. Розквітають в луках квіти,

    зеленіють в лісі віти.

    Все зелене, молоде...

    За весною...

Відповідь на загадку 2: літо йде.

3. Теплий довгий-довгий день,

   Повна миска черешень,

   Достигає жовтий колос,

   Демонструє коник голос,

   І суничка дозріває.

   Тож коли це все буває?

Відповідь на загадку 3: Улітку

4. В небі ластівка летить,
    З вітром листя шелестить,
    Воду п’є лелека.
    Сонце палить.
    Спека.
    Дозріває жито.
    Яка пора?

5. Зрілі вишні у садку,
   і сунички у ліску,
   теплі дні, барвисті квіти
   нам дарує щедре …

Відповідь на загадки 4-5 : Літо

6. Дозрівають у лісах суниці.

  Спіють у садочку полуниці.

  Червоненькі жменями збираю.

   Хто ж фарбує ягідки? Не знаю.

7. Як настав цей літній місяць

   Все росте у нас навколо

   Ягідки почервоніли

     Спіє в полі щедрий колос..

Відповідь на загадки 6-7: Червень

8. Їде літо на коні

   Та й несе гарячі дні .

   Зацвіли пахучі липи .

   Як цей місяць зветься?                    



9. Вирують бджоли і гудуть

   Над білим цвітом липи.

   Який це місяць надворі?

   То ж кожен скаже ...

Відповідь на загадки 8-9: Липень

10. У місяці спекотнім цім

    Жарко дуже нам усім

    Хочеться в саду побути

    Смакувати світлі фрукти.

Відповідь на загадку 10: Серпень


ЗАГАДКИ ПРО ОСІНЬ


1. Сумно у гаях блукає,
    Жовті шати одягає.
    Золотисту стелить постіль —
    Жде сестрицю білу в гості- .....

2. Невидимка ходить в гаї,
    Всі дерева роздягає. 

3. Там доорює, там сіє,
    Трусить яблука в садах.
    І малює, як уміє,
    На листочках і листках.
    — Ну й завзята ж у роботі!
    — Так за те вся в позолоті. 

4. Хто золотом дерева вкриває, а потім його зриває? 

5. Без пензлика, без олівця
    Розфарбувала деревця. 

Відповідь на загадки 1-6: Осінь

6. Голі поля, мокне земля,
    Дощ поливає. Коли це буває? 

7. Жовте листячко летить,
   Під ногами шелестить.
   Сонце вже не припікає.
   Коли, діти, це буває? 

Відповідь на загадки 6-7: Восени

8. Тремчу, тремчу — змерзаю,
    Холодним всім вітрам
    Сорочку золотую
    По клаптикам роздам. 

Відповідь на загадку 8: Осінній ліс

9. Кличуть нас ліси, поля, сади
    Дозбирати осені плоди.
    Із дерев спадає листя жовте.
    То землею ходить місяць...

Відповідь на загадку 9: Жовтень

10. Капле з неба, дахів, стріх
     Дощ холодний, перший сніг.
     Почорнів без листя сад,
     Що за місяць? 

11. Золоті метелики з дерева летять,
      Крильцями своїми сумно шарудять

Відповідь на загадки 10-11: Листопад

12. Сидить — зеленіє,
     Лежить — пожовтіє,
     Падає — почорніє.

Відповідь на загадку: Листя

13. Без рук, без ніг,
     Та ворота відчиняє.

14. Без рук, без ніг,
     Під вікном ступає —
     В хату проситься.

Відповідь на загадки13-14: Вітер

15. Ходить баба сива-сива, розсипа горох по нивах.

16. То чорна, то сива
     По небі ходила;
     Набив її вітер —
     Сльози розпустила.

Відповідь на загадки: Хмара, дощ

17. Летить орлиця по синьому небу,
     Крила розкрила, сонце закрила.

 Відповідь на загадку: Хмара

18. Висить сито, не руками зроблене.

Відповідь на загадку: Павутина

19. В'ється, в'ється, в небо проситься.

Відповідь на загадку: Дим

ЗАГАДКИ ПРО ЗИМУ
1. Білий, як пір'їна, холодний, як крижина.

2. Біле покривало землю обійняло.

3. Скатертина біла землю всю накрила.

4. Народився восени, навесні вмираю.

5. Узимку своїм тілом землю зігріваю.

6. Шкребу, шкребу — не вишкребу,
    Мету, мету — не вимету.
    Пора прийде — він сам піде.

7. Надворі цукром бувало, а приніс в хату — розтало.

8. Узимку під ногами лежить, а влітку його не знайдеш.

Відповідь на загадки 1-8: Сніг

9.  Дві дощечки, дві сестрички несуть мене з гори.

10. Дерев'яні коні по снігу йдуть, а в сніг не провалюються.

Відповідь на загадки 9-10: Лижі

11. Яка вода на воді плаває?

12. У воді родиться і води боїться.

Відповідь на загадки 11-12: Лід, крига.

13. Без рук, без ніг, без молотка скує містка.

14. Який майстер узимку через річку міст збудував?

15. Зроду рук своїх не має — візерунки виливає.

16. Без пензля та олівця, хто малюе без кінця?

17. Що за гість прийшов та тепло з'їв?

Відповідь на загадки13-17: Мороз

18. Сніг на полях, лід на річках, хуга гуляє, коли це буває?

Відповідь на загадку 18:
Взимку

19. Ішла пані в білому убранні, як посипалось убрання — всю землю вкрило.

Відповідь на загадку 19: Зима і сніг
Загадки. Дванадцять місяців – 2
Входить в двері Новий рік,
Починає новий лік.
Різдвяна в небі зірочка,
А під вікном щедрівочка.
***
Мороз і завірюха -
Замерзли щічки й вуха.
Хто з місяців лютує,
Над нами бешкетує?
***
Він прийде - і в мами свято:
Квітів, побажань багато.
Лід промінням топить враз,
В лісі - пролісків палас.
***
Вслід за березнем прибіг
Й ну смішити геть усіх.
Хто ж так любить жартувати
І над нами кепкувати?
***
Радісно щебечуть пташки,
Бігають в траві мурашки,
Хмарка з дощиком пливе...
П’ятий місяць хто назве?
***
Вже червона полуничка,
Стигне лісова суничка.
З літом першим він приходить,
Сонечко з собою водить.
***
Абрикоси і малина,
Паперівки і ожина...
Хто нас щедро пригощає,
В квіти липу одягає?
***
Наче справжні каченята,
Плавають в воді малята.
Та літо вже кінчається,
Прощатися збирається.
***
Осінь з ним за руку йде,
В школу діток він веде.
Все довкола гарбузове,
Виноградно-бурякове.
***
Листочки пожовтіли
І з гілок полетіли...
Десятий по рахунку,
З дощами носить сумку.
***                                        
Любить листя фарбувати
І дерева роздягати.
Після нього йде зима,
Грає в сніжки дітвора.
***
Розсипає з неба сніг
Білим килимом до ніг.
Миколайчики  приносить,
Новий рік у гості просить.


Відповіді: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень.

Немає коментарів:

Дописати коментар